Kanada zdolala Nemecko 6:3 a potvrdila druhú priečku na MS20

01.01.2024 Celý región

Göteborg 1. januára (TASR) - Hokejisti Kanady potvrdili v záverečnom dueli základnej A-skupiny juniorských MS v Göteborgu úlohu favorita víťazstvom nad Nemeckom 6:3 a v tabuľke obsadili druhú priečku. Obhajcovia titulu sa tak vo štvrťfinále stretnú v utorok s Českom. Nemcov čaká boj o záchranu proti Nórsku.

Švédi utrpeli v nedeľu na domácom šampionáte prvú prehru, keď v severskom derby podľahli Fínsku 4:5 po predĺžení a nájazdoch. Prvenstvo v základnej A-skupine však mali isté už pred zápasom. Vo štvrťfinále sa stretnú so Švajčiarskom, ktoré po prehre s Českom 2:4 obsadilo v B-skupine štvrté miesto. Fíni sa ako tretí tím "áčka" stretnú vo štvrťfinále so Slovenskom.

Švédi inkasovali v severskom derby s Fínskom vôbec prvé góly na šampionáte, keď po prvej tretine prehrávali 0:2. Štyrmi zásahmi v prostrednej časti hry však skóre otočili, no Jani Nyman pri hre bez brankára vyrovnal v predposlednej minúte na 4:4 a ten istý hráč rozhodol aj nájazdy. Švédi ovládli skupinu so ziskom 10 bodov. Fíni si pripísali dve víťazstvá a nazbierali päť bodov.

Česi zvládli priamy súboj o tretiu priečku v "béčku". V závere druhej tretiny stretnutia so Švajčiarskom síce stratili dvojgólový náskok, ale Jiří Kulich a Tomáš Hamara v tretej perióde rozhodli o ich víťazstve. Ich súperom vo vyraďovačke bude Kanada, ktorej Nemci dlho vzdorovali a ešte v 48. minúte bol stav nerozhodný 3:3. Potom však zámorský tím trikrát gólovo udrel a nedopustil senzáciu. Nemci potrebovali získať aspoň bod, aby sa vyhli boju o udržanie sa a v prípade triumfu za tri body mohli dokonca poskočiť na druhé miesto tabuľky pred Kanadu a Fínsko, v prípade zisku dvoch bodov na tretiu pozíciu.

MS do 20 rokov v Göteborgu

A-skupina (Scandinavium):

Švédsko – Fínsko 4:5 po predĺžení a nájazdoch
(0:2, 4:1, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 24. Born (Östlund, Willander), 27. Lekkerimäki (Östlund, Sandin-Pellikka), 29. Lindstein (Edstrom, Stenberg), 35. Bystedt (M. Hävelid, Unger Sörum) – 13. Männistö (Kaskimäki, Keskinen), 19. Hämeenaho (Naukkarinen), 28. Halttunen (Keskinen, Kulonummi), 59. Nyman (Halttunen, Hämeenaho), rozh. nájazd Nyman

Kanada – Nemecko 6:3 (2:1, 0:1, 4:1)
Góly: 7. Celebrini (Nelson, Bonk), 15. Yager (Minten, Danielson), 42. Beck (Rehkopf), 49. Dumais (Poitras, Rehkopf), 57. Celebrini (Yager, Bonk), 58. Cowan (Allard) – 3. Lutz (Sinn), 22. Kechter (Weber, Lutz), 48. Sumpf (Rollinger, Weber)

(1:0, 1:2, 2:0)

Góly: 13. Šapovaliv (Melovský, Hamara), 31. Sapoušek (Becher, Kulich), 53. Kulich (Galvas, Melovský), 56. Hamara (Becher) – 35. S. Meier (Dionicio, Reber), 40. Rod (Weber, Dionicio)